Kiedy warto zastosować fizjoterapię stomatologiczną?

Nowoczesna fizjoterapia stomatologiczna ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Jest skuteczną formą leczenia problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi (TMD). Stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia stomatologicznego w przypadku poniższych objawów:

 • Problemy z przełykaniem, otwieraniem i zamykaniem ust
 • Zgrzytanie i zaciskanie zębów (bruksizm)
 • Bóle i trzaski w obrębie stawów żuchwy
 • Uczucie napięcia i ból mięśni w okolicach żuchwy
 • Bóle zębów oraz ich nadwrażliwość
 • Częste bóle głowy i karku, które nasilają się podczas zaciskania zębów
 • Migrena
 • Zawroty głowy lub mdłości
 • Tępy ból w okolicy ucha i twarzy
 • Szum w uszach
 • Bóle kręgosłupa
 • Drętwienie lub mrowienie w palcach
 • Obrzęk i ból po zabiegach chirurgicznych
 • Obrzęk i ból po wszczepieniu implantu

Jak wyglądają zabiegi z fizjoterapii stomatologicznej?

Rehabilitacja stomatologiczna zdobywa coraz większą popularność z uwagi na pozytywne wyniki i nieinwazyjne metody leczenia. Może być podstawową metodą terapeutyczną lub też stanowić jedynie uzupełnienie zabiegów dentystycznych w zakresie protetyki, implantologii, ortodoncji oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Polega na deprogramacji i relaksacji stawów skroniowo-żuchwowych.

Przed zaplanowaniem i podjęciem fizjoterapii, przeprowadzamy szczegółowy wywiad, badanie funkcjonalne stawów skroniowo-żuchwowych oraz zdjęcia RTG bądź tomografię komputerową. Każdy człowiek jest istotą niepowtarzalną, ma inną budowę ciała i inaczej reaguje na przeprowadzane zabiegi. Dlatego w klinice Dental Sense nasi specjaliści stosują szereg metod terapeutycznych. Każda z nich jest starannie dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Terapia manualna w leczeniu stawu skroniowo-żuchwowego

Terapia manualna / Osteopatia

Terapia manualna to specjalistyczna metoda leczenia nieprawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Polega na delikatnej manipulacji dłońmi mięśni i stawów. Według badań naukowych terapia manualna jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia zaburzeń w obrębie narządu żucia. Pomaga w rozluźnieniu napięć i przywróceniu prawidłowego ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, a tym samym zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

W Dental Sense stawiamy na szeroko rozwiniętą diagnostykę i globalne podejście do pacjenta. Bardzo często dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mają swoją przyczynę w innym miejscu w ciele. Nasz organizm to system naczyń połączonych, więc wady postawy, stres, niewłaściwa dieta mogą mieć istotny wpływ na ustawienie naszych szczęk i odwrotnie. Dlatego podczas planowania leczenia nasi terapeuci przeprowadzają dokładny wywiad oraz analizują kręgosłup i postawę ciała. Takie kompleksowe podejście pozwala na likwidację przyczyny, a nie tylko objawów.

Całość postępowania wzbogacona jest w naukę konkretnych ćwiczeń i zachowań, które możesz sam wykorzystać w domu jako autoterapię aby szybciej i skuteczniej pozbyć się bólu, zmienić nawyki posturalne bądź przyśpieszyć proces leczenia.

 

Kinesiotaping, plastrowanie dynamiczne

Kinesiotaping

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które zmagają się bólem i obrzękiem po zabiegu chirurgicznym. Może być stosowany jako metoda niezależna lub uzupełniająca w celu podtrzymania efektu po manualnym drenażu limfatycznym. Zastosowanie kinesiotapingu w stomatologii polega na oklejaniu określonych partii twarzy specjalnie przystosowanymi do tego elastycznymi plastrami. Naklejane na powierzchnię skóry plastry powodują jej uniesienie. Dzięki temu wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie krwi. Ułatwienie odpływu limfy ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Już po pierwszej terapii odczuwasz wyraźną poprawę, która wiążę się ze złagodzeniem lub całkowitym pozbyciem się bólu.

 

Drenaż limfatyczny twarzy

W celu zmniejszenia dyskomfortu po zabiegach chirurgicznych stosujemy manualny drenaż limfatyczny twarzy. Jest to rodzaj bardzo delikatnego i płynnego masażu, który poprawia krążenie krwi i ułatwia odpływ limfy. Umożliwia to eliminację obrzęku i zmniejszenie dolegliwości bólowych po takich zabiegach jak, usunięcie ósemki, podniesienie dna zatoki, wszczepienie implantu lub leczenie kanałowe.

 

 

Masaż, rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego

Masaż

Bardzo przydatnym zabiegiem w leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia jest masaż mięśni. Stosujemy różne techniki masażu, między innymi masaż poprzeczny i klasyczny. Pozwalają one na rozluźnienie i poprawę elastyczności mięśni, co wpływa na odtworzenie prawidłowego ruchu w stawie.